ارشاد صالحی: تورکمن‌های عراق در خطر هستند

aragh-tourkman
رئیس جبهه تورکمن‌های عراق با بیان این که هویت و جغرافیای این قوم در دست تخریب است، هشدار داد که خطرات جدی در کمین آن ها نشسته است.

به گزارش گوناز تی وی، ارشاد صالحی، رئیس جبهه تورکمن‌های عراق و نماینده استان کرکوک درمجلس در گفتگو با “خبرگزاری آناتولی”، با اشاره به تحولاتی که در عراق پس از پدیدار شدن گروه تروریستی داعش به وجود آمده است، گفت:” در شرایط کنونی تحولات زیادی به طور سریع در عراق رخ می‌دهد. با پیدایش گروه تروریستی داعش این تغییر و تحولات سرعت گرفت و این امر در مناطق تورکمن نشین قابل مشاهده است به گونه ای که مناطق تورکمن‌ها از شهرستان تل عفر موصل در شمال عراق گرفته تا شهرستان مندلی دیاله دچار این تغییرات شده است”.

وی حاکمیت اقوام کرد و عرب را یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تغییر هویت تورکمن‌های منطقه دانست و تاکید کرد:” این عوامل موجودیت تورکمن‌های منطقه که از یک تاریخ دیرینه برخوردار هستند را با خطر مواجه کرده است”.

صالحی افزود: “هنگامی که داعش تل عفر را در تصرف داشت، درگیری‌ها در منطقه طوزخورماتوی استان صلاح الدین که دچار هرج و مرج بود، ادامه داشت و اکنون تورکمن‌های دیاله هم در خطر جدی قرار دارند و اختلافات جدی بر سر خاک ما موجود است”.

وی با اشاره به ادامه عملیات آزادسازی موصل از سیطره گروه تروریستی داعش، گفت:”تا وقتی که این عملیات به طور موفق به پایان نرسد، نباید راهکارهایی در باره آینده وضع کرکوک مطرح شود. این امر به ضرر تورکمن‌ها خواهد بود. باید منطقه‌ای را مطابق قوانین بین المللی برای جغرافیای تورکمن‌ها در نظر بگیریم”.

گوناز تی وی

در همین زمینه

نهادهای زیر نظر رهبر یا آلوده به فسادند یا در گسترش فساد نقش دارند

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در نامه سرگشاده‌ای که روز یکشنبه ۲۷ اسفند منتشر شد، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *