اهمیت به زبان مادری در ایران با انگ‌های سیاسی همراه می‌شود

sample-23
جمهوری اسلامی ایران همواره ناقض حقوق بشر بوده و هست. این موضوعی است که هر روز در خبرهای رفتار با ملل غیر فارس، اقلیت‌های مذهبی و دینی، زنان و دگراندیشان مشاهده می‌شود. جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند اندیشه‌های متفاوت را تحمل کند. تا جای که برای مقابله با نشر اندیشه‌های متفاوت به بازداشت و زندان و حتی اعدام متوسل می‌شود و هر گونه پلورالیسم را رد کرده و سرکوب می‌کند.
یکی از اشخاصی که جمهوری اسلامی ایران وی را تنها به خاطر اندیشه‌هایش بازداشت و زندانی کرده است حسام الدین فرضی‌زاده است . او یک تورک آزربایجان و اهل شهر خیاو (مشکین‌شهر) است که به خاطر چاپ کتابی در مورد اسلام و نقد مذهب شیعه از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت و از سوی دستگاه قضایی نیز به زندان و حتی اعدام محکوم شد.
در حال حاضر گفتگویی با این هموطن دگرادیش تورک آزربایجانی ترتیب داده‌ایم تا بیشتر با ایشان و عقایدشان آشنا شویم.
سوال: آقای فرضی‌زاده لطفا در ابتدا خوشحال می‌شویم خودتان را برای مخاطبین آراز نیوز معرفی و توضیحاتی بیان کنید.
پاسخ: با عرض سلام خدمت شما وخوانندگان عزیز اینجانب حسام الدین فرضی زاده متولد ۱۹۹۳دانشجوی اخراجی رشته فیزیک هسته ای دانشگاه محقق اردبیلی هستم که کتاب از اسلام تا اسلام را در سال ۲۰۱۴ منتشر کردم.
سوال: علت اخراجتان از دانشگاه چه بود؟
پاسخ: علت اخراج من ار دانشگاه همان فعالیت فرهنگی و نوشتن مقالات در زمینیه فلسفه و دین هست مخصوصا مقاله از اسلام تا اسلام که کاتالیزوری جهت اخراج بنده بود متاسفانه جمهوری اسلام هرگونه فعالیتی که در زمینه ابدولوژی انها نباشد را دلیل محکمی برای تحت فشار قرار دادن صاحبان اندیشه می داند که من هم بدان جهت به حبس و اعدام محکوم شده و مجرم شناخته شدم
سوال: در خصوص کتابی که منتشر کرده‌اید بگوئید. چه موضوعی در کتاب شما بوده که جمهوری اسلامی را برآشفته کرده است.
پاسخ: بنده ترجیح میدهم که از اسلام تا اسلام را یک مقاله ی انتقادی بخوانم هدف از نگارش این مقاله نگاهی انتقادی به تاریخ اسلام مخصوصا مذهب تشیع بود در این جروه بنده قصد داشتم ریشه های عقب افتادگی مردم کشور های شیعه نشین و فقر فرهنگی انها را در بستر اعتقاداتشان بررسی کنم و چرایی دین گریزی دانشمندان شیعه را که ناشی از عقایدی ان است مطرح ساخته و نقد کنم و این امر مستلزم انتقادهای تند است که در جمهوری اسلامی ایران خط قرمز حکومت و اندیشمندان حکومتی است متاسفانه ایران کشوری است که در ان ازادی بیان وجود ندارد وهر گونه نقد ایدولوژی حاکم بر ان نوعی عصیان محسوب می شود به همین دلیل بنده نیز عصیان گر شناخته شده و توسط رجال قضاییه جمهوری اسلامی به اعدام و زندان و شلاق محکوم شدم.
سوال: پس آنطور که پیداست شما در مقاله از اسلام تا اسلام معتقد هستید که علت عقب افتادگی کشورهای شیعه موضوعی ریشه‌ای و اعتقادی است؟ اگر امکان دارد بیشتر توضیح دهید؟
پاسخ: اگر تاریخ تمدن اسلام را مرور کنیم خواهیم دید شیعیان همواره به خاطر برقراری حکومت شیعی همیشه در مقابل حکام وقت عمل می کرده اند مخصوصا در زمان صفویه جنگ افروزی سلاطین صفویه یکی از عوامل فروپاشی تمدن اسلامی بود که ان زمان عثمانی ها پایه گذار ان بوده اند این یک واقعیت تاریخی هست و اگر به تمدن شیعه بنگریم خواهیم دید که در هر زمانی که شیعیان و تفکر انها حاکم بوده است تمدن اسلامی در زوال بوده است و دانش و فلسفه نیز روز به روز به سوی نابودی می روند ومن این امر را ریشه در عقاید شیعیان می دانم چراکه عقاید شیعیان هرگونه اندیشه و نگرشهای علمی را که برخلاف عقاید خودشان بوده است را دلیل بر کفر صاحب اندیشه می دانند برای نمونه ملاصدرا که خود را فیلسوف شیعی می داند هرگونه نگرشی را که ریشه در قران و سخنان ائمه نداشته باشد را کفر مطلق می داند و بزرگان شیعی غیر شیعیان را جهنمی می دانند چنانکه ناصرخسرو مبلغ شیعی غیر شیعیان را حرام زاده می خواند و حتی شیخ بهایی که یکی از روشنفکران جهان شیعی است ابن سینا را به خاطر استقلال فکری دوزخی می داند تاریخ علم نیز بیان گر این امر است که حاکمیت شیعیان عامل زوال دانش افروزی مسلمانان بوده است و هرنوع دگر اندیشی در جهان تشیع عامل مرگ دگر اندیشان بوده هست در حالیکه در زمان حکومت های غیر شیعی ازاد اندیشی به قدری بوده است که دانشمندان ملحدی نظیر زکریای رازی و ابوالعلاء معری و…..براحتی زندگانی می کرده اند دراخر به دوستان توصیه می کنم بدون غرض به مطالعه ی تاریخ اسلام بپردازند تا حقیقت را دریابند.
سوال: شما معتقد هستید که زبان مادری در اسلام از اهمیت خاصی برخوردار است. می‌توانید در این مورد توضیح بدهید؟
پاسخ: متاسفانه در ایران هرگونه اهمیت دادن به زبان مادری انگ های سیاسی را متوجه افراد می کند درحالیکه طبق شرع اسلام زبان مادری مقدم تر از سایر زبان هاست چنانکه رسول اکرم نیز در نام گذاری نوه هایش وحی الهی را به چالش کشیده و می فرماید خداوندا زبان مادری من عربی است نه عبری و از خداوند می خواهد که اسمی عربی برای نوه هایش انتخاب کند. برای بررسی بیشتر این موضوع می توانید به مقاله ی بنده به نام انا دیلی شریعتده مراجعه کنید. دراخر از اینکه سعی کردم پاسخ هایی مختصر بدهم پوزش می خواهم چرا که محیط امنیتی اینجانب مستلزم این مختصر گویی است.

در همین زمینه

نهادهای زیر نظر رهبر یا آلوده به فسادند یا در گسترش فساد نقش دارند

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در نامه سرگشاده‌ای که روز یکشنبه ۲۷ اسفند منتشر شد، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *