رییس دانشکده فنی دانشگاه آزاد اورمیه؛ خشک شدن دریاچه اورمیه نتیجه عطش توسعه و ضعف سازمان های محیط زیستی است

sample-30
رییس دانشکده فنی دانشگاه آزاد اورمیه گفت: عامل مهمی که در بحث خشک شدن دریاچه اورمیه تاثیرگذار بوده عطش توسعه است، جامعه ما می خواهد توسعه پیدا کند اما در کنار این عامل ضعف سازمان های محیط زیستی نیز مشهود است.
به گزارش اؤیرنجی سسی دکتر علیرضا پرویشی، رئیس دانشکده فنی دانشگاه آزاد اورمیه در گفت‌وگو با خبرنگار اروم نیوز اظهار کرد: عوامل متعدی در بروز وضعیت فعلی دریاچه اورمیه موثر بوده است که از جمله می توان به افزایش جمعیت و توزیع نامناسب آن در آذربایجان غربی اشاره کرد، برای مثال همین مهاجرت هایی که از شهرهای کوچک و روستاها به شهرهای بزرگ صورت می گیرد و منابع آبی را دچار تنش می کند.
وی تصریح کرد: عامل دیگر کشاورزی ناکارآمد است، همانگونه که می دانیم سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی ما ۱۳ درصد است در صورتی که ۹۰ درصد آب مصرف می کند، همین مساله کشاورزی ما را ناکارآمد کرده است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: عامل مهم دیگری که در بحث خشک شدن دریاچه اورمیه تاثیرگذار بوده عطش توسعه است، جامعه ما می خواهد توسعه پیدا کند و یک سری پروژه ها را در این راستا انجام می دهد که بر روی دریاچه موثر است، برای مثال در بخش آب با تعدد تصمیم گیری مواجهیم و ارگان های مختلف در این حوزه دخالت می کنند؛ تفکر مدیریتی نیز بیشتر سازه ای است تا غیرسازه ای، به عنوان نمونه هر موقع خواسته ایم حرکتی را انجام دهیم به سدسازی رجوع کرده ایم.
پرویشی اضافه کرد: ضعف سیاسی سازمان های محیط زیستی در کشور نیز در کنار موارد مذکور اثرگذار بوده است البته نباید دنبال مقصر بگردیم و باید رفع مشکل را در اولویت قرار دهیم.
رئیس دانشکده فنی دانشگاه آزاد اورمیه در ادامه اظهار کرد: توزیع جمعیت ما متقارن نیست و به دلیل این که مشاغل بیشتر در نقاط شهری متمرکز شده است تمایل برای مهاجرت بیشتر می شود؛ در بخش کشاورزی نیز بیشتر نیروهای جوان و کارآمد به محض این که به سن خاصی می رسند به شهر ها مهاجرت می کنند و بیشتر کسانی که در روستاها باقی می مانند افرادی بالای ۵۰ سال هستند که طبیعتا این افراد حاضر به ریسک نمی شوند، کشاورزی سنتی را رها نمی کنند و به روش های مدرن رو نمی آورند.
وی ادامه داد: در بحث آب اولویت همواره با شرب است و طی سال های گذشته اولویت دوم کشاورزی بوده و آخرین اولویت محیط زیست، یعنی بهتر است بگوییم پیوست محیط زیستی پروژه های عمرانی در اولویت سوم قرار می گرفت و حتی بعضا فراموش می شد. اما اکنون که این شرایط به وجود آمده است اولویت دوم و سوم در حال جابجایی است یعنی پیوست محیط زیستی پروژه های عمرانی دارد جای کشاورزی را می گیرد.
پرویشی خاطرنشان کرد: در مجموع آنچه که بیشترین تاثیر مخرب را بر روی دریاچه گذاشته عامل انسانی است نه عوامل اقلیمی و طبیعی.
پرویشی در ادامه گفت: البته باید توجه داشته باشیم که حتی اگر تمام نیاز آبی دریاچه را برطرف سازیم یعنی سد ها را باز کنیم تا همه آب ها روانه شوند و کشاورزی تعطیل شود دریاچه به حالت سابق باز نمی گردد و این درس بزرگی خواهد بود تا مردم نسبت به اهمیت حفاظت از محیط زیست نیز آگاه تر شوند.
پرویشی در ادامه با اشاره به برنامه ریزی دولت برای احیاء دریاچه اورمیه گفت: برنامه ده ساله دولت در این راستاست که دریاچه از نظر فعل و انفعالات اکولوژیکی بتواندتا مدت زمان ده سال زنده بماند.

در همین زمینه

نهادهای زیر نظر رهبر یا آلوده به فسادند یا در گسترش فساد نقش دارند

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در نامه سرگشاده‌ای که روز یکشنبه ۲۷ اسفند منتشر شد، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *