آیا بعد از لغو تحریم‌ها روابط آمریکا و ایران به سوی عادی شدن خواهد رفت؟

sample-34
کریم اصغری دانشجوی دکترای رشته روابط بین‌الملل در ترکیه به سوالات مطرح در مورد احتمال عادی شدن روابط ایران و آمریکا بعد از لغو تحریم‌ها در گفتگویی که با صدای آمریکا داشت پاسخ داد.
به گزارش اؤیرنجی سسی به نقل از آراز نیوز،کارشناس روابط بین‌الملل دکتر کریم اصغری در گفتگو با بخش ترکی آزربایجانی صدای آمریکا گفت: لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، چه به لحاظ سیاسی و چه به لحاظ اقتصادی یک پیشرفت محسوب می‌شود. کشورهای غربی فرصت خوبی برای ایران داده‌اند اما با در نظر گرفتن اینکه قدرت سیاسی واقعی در کشور ازآن رئیس جمهور نیست، باید منتظر بمانیم تا ببینیم ایران تا کجا به وعده‌هایی که داده عمل خواهد کرد.
کریم اصغری مسئول روابط بین‌الملل تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان، در خصوص عادی شدن روابط ایران با آمریکا می‌گوید «این موضوع به این راحتی‌ها ممکن نخواهد شد. ممکن نیست با برداشته شدن تحریم‌ها روابط بین دو کشور ایران و آمریکا به این زودی به سوی عادی شدن برود. ایران بارها نشان داده که به بسیاری از گفته‌هایش عمل نمی‌کند زیرا نهادهای تصمیم‌گیری دیگری در کشور وجود دارند. امروز حسن روحانی یک چیزی می‌گوید و فردایش آیت‌الله خامنه‌ای حرف دیگری می‌زند. من در این مورد خوش‌بین نیستم.»
این کارشناس روابط بین‌الملل همچنین معتقد است که با در نظرگرفتن اینکه آخرین سال ریاست جمهوری اوباما است در صورتیکه فرد دیگری در انتخابات پیش رو قدرت را در آمریکا بدست بگیرد می‌تواند بر روند حاضر در روابط دو کشور و تغییر آن تاثیرگذار باشد. همچنین به اعتقاد دکتر اصغری عربستان سعودی موضع واقع‌گرایانه‌تری در رابطه با ایران نسبت به غرب اتخاذ کرده است.
وی همچنین با نظر برخی از کارشناسان که می‌گویند آمریکا بر بسیاری از خطاهای ایران چشم‌پوشی کرد تا توافق اتمی مراحل خود را طی کند موافق است و می‌گوید که ایران در منطقه خود را از لحاظ قدرت نظامی تنها حس می‌کند و در برخی کشورهای منطقه دخالت می‌کند.
دانشجوی دکترای روابط بین‌الملل در ترکیه و فعال حرکت ملی آزربایجان جنوبی در گفتگو با صدای آمریکا به تغییر نکردن وضعیت حقوق بشر و ملل غیرفارس در ایران اشاره کرده و گفت: نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد و از همین حالا می‌توان پیش‌بینی کرد که وضعیت ملل غیرفارس تغییر چندانی پس از لغو تحریم‌ها نخواهد کرد.»

در همین زمینه

نهادهای زیر نظر رهبر یا آلوده به فسادند یا در گسترش فساد نقش دارند

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در نامه سرگشاده‌ای که روز یکشنبه ۲۷ اسفند منتشر شد، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *