برداشت نمک از دریاچه اورمیه! آری یا نه ؟

4-4
اخبار بسیاری در مورد برداشت نمک از بستر دریاچه اورمیه در رسانه‌های مجازی و مکتوب انتشار یافته است که طی آن برخی مسئولان موافق این عمل و برخی مخالف آن ابراز عقیده کرده‌اند و برخی مانند سازمان محیط زیست نیز برداشت نمک از دریاچه اورمیه را غیرقانونی دانسته‌اند.
به گزارش اؤیرنجی سسی درحالی که مسئولان دولتی ۱۵ میلیارد تن نمک دریاچه اورمیه را ذخایر بی‌پایانی می‌دانند که می‌تواند پاسخگوی برخی نیازهای صنعتی و خوراکی و اشتغال‌زایی جوانان منطقه باشد، مخالفان برداشت نمک از این دریاچه معتقدند برداشت نمک مرطوب در مقیاس صنعتی از سطح بستر تخریب شده‌ دریاچه اورمیه برای دستیابی به سودهای کلان بهره‌برداران، توازن محیطی این دریاچه را به هم زده است.
گفته می‌شود که برداشت نمک موجب تخریب بستر دریاچه و تبدیل نمک کریستال شده به ریزگرد، پراکنش آن‌ها و در‌‌نهایت وزش طوفان نمک می‌شود که آسیب‌های جبران ناپذیری برای سلامت مردم، شوری زمین‌های کشاورزی و محیط زیست به همراه دارد.
نباید نمک بستر دریاچه اورمیه را برداشت کنیم
مهناز اسلامی مدیرعامل انجمن سبز اندیشان تبریز اسلامی گفت: با آزمایش نمک دریاچه اورمیه متوجه شدیم عناصر بسیار خطرناکی در این نمک موجود است.
به گزارش اؤیرنجی سسی وی ادامه داد : نه‌تنها این عناصر قابلیت مصرف حتی در صنعت را ندارد بلکه با پخش آن به‌صورت ریزگرد در طوفان‌های نمکی قادر است میلیون‌ها انسان ساکن منطقه را با بیماری‌های لاعلاج از جمله بیماری‌های ریوی، تنفسی، پوستی، سقط‌جنین در انسان و دام و جهش ژنتیکی آلوده کند.
وی با انتقاد از برداشت نمک دریاچه اورمیه اظهار داشت: از سه سازمان مرتبط از جمله بهداشت، صنعت و معدن و محیط‌زیست با ارسال نامه و نمونه آزمایش خواستیم تا اجازه برداشت نمک از بستر دریاچه داده نشود که متأسفانه هنوز هم این کار ادامه دارد.
نمک دریاچه اورمیه باید برداشته شود
شواهد حاکی از آن است که مسئولان محیط زیستی نیز هم سو با بهره‌برداران برداشت نمک از این دریاچه، با کسب درآمد اقتصادی کلان و سود حاصل از برداشت نمک موافق هستند.
ازجمله می‌توان به سخنان پرویز پیراسته، مدیرکل اداره حفاظت از محیط زیست آزربایجان غربی پیرامون ارتباط برداشت نمک با روند خشک شدن دریاچه اورمیه اشاره کرد که اردیبهشت ۱۳۹۴ به تارنمای آنا گفته بود: «با کم شدن آب، ما نمک اضافی داریم و اگر آن را بیرون بیاوریم بهتر است.»
از سوی دیگر بهرام طاهری، مشاور وزیر نیرو در امور مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست با بیان اینکه نمک دریاچه اورمیه باید برداشت شود ارزش نمک این دریاچه را نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده است.
پرویز کردوانی جغرافی‌دان و پدر کویرشناسی ایران نیز با تاکید بر بی فایده بودن طرح‌های احیای دریاچه اورمیه، می گوید: «چه این طرح‌ها اجرا شود و چه نشود؛ نمک خشک شده و ته‌نشین شده باید از بستر دریاچه جدا شود.»
استاد دانشگاه تهران ادامه می دهد: «صنعت نفت و پتروشیمی ما نیاز بسیاری به نمک دارند و سالانه در سمنان و جاهای دیگر مقادیر زیادی نمک استحصال می شود. می توان این معادن را برای چند سال تعطیل کرد و فقط از نمک دریاچه اورمیه برای صنعت استفاده کرد.»
وی با بیان اینکه مردم برای احیای دریاچه اورمیه امیدوار باشند، گفت: مرداد امسال روزهای ناامیدی برای احیای دریاچه اورمیه بود چون دمای هوای استان به بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد رسید و به گفته کارشناسان این وضعیت بعد از ۳۵ سال برای شرایط جوی استان به وجود آمده بود و باعث کاهش ارتفاع آب دریاچه از سطح زمین شده بود.

در همین زمینه

نهادهای زیر نظر رهبر یا آلوده به فسادند یا در گسترش فساد نقش دارند

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در نامه سرگشاده‌ای که روز یکشنبه ۲۷ اسفند منتشر شد، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *