پیدا و پنهان ”انفجارهای تروریستی” اخیر ترکیه – کریم اصغری

1-22
دیروزشنبه (۲۹ اسفند ۱۳۹۴) انفجار انتحاری در قطب تجاری و توریستی ترکیه یعنی تقسیم استانبول تمام توجه ها را به سوی ترکیه جلب نمود. انفجاری که همزمان با سفر ظریف وزیر خارجه ایران به استانبول ترکیه صورت گرفت. حداقل ۵ کشته و دهها زخمی نتیجه این انفجار تروریستی و انتحاری بود. برخی خبرها از زخمی و یا کشته شدن چند ایرانی نیز سخن گفته اند. همچنین یکشنبه هفته گذشته (۲۳ اسفند۱۳۹۴) انفجاری مهیب در مرکز آنکارا باعث مرگ دست کم ۳۷ نفر غیر نظامی و زخمی شدن دهها نفر گردید. این سومین انفجار طی یک ماه گذشته و چهارمین انفجار تروریستی طی پنچ ماه گذشته در آنکارا و استانبول می‌باشد. انفجار تروریستی و انتحاری پنج ماه پیش آنکارا که مسبّب آن گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) اعلام شد مد نظر این نوشته نمی‌باشد. متاسفانه در آن حادثه نیز بیش از صد نفر جان خود را از دست دادند.
اما سه انفجار تروریستی یک ماه اخیر آنکارا و استانبول که نتیجه آن دهها کشته و بیش از صد نفر زخمی داشت پیام و پیامدهای مهمی برای دولت آنکارا و جهان دارد. برخی از این موارد به شرح ذیل می‌باشد.
۱-هر سه انفجار تروریستی انتحاری بوده و دو انفجار در مرکز پایتخت سیاسی دولت ترکیه صورت گرفته دیگری در قطب تجاری و توریستی ترکیه یعنی استانبول. این انفجارها بویژه انفجار اخیر نشان از ضعف در دستگاه‌های امنیتی این کشور دارد که در ۵ ماه اخیر نتوانسته اند، مانع از چهار حادثه خونبار تروریستی شوند.
۲- دو انفجار اخیر آنکارا را یک گروه ظاهراً منشعب از پ.ک.ک به نام شاهینها‌ی آزاد کردستان (تاک-TAK) بر عهد گرفته است. این گروه تروریستی ظاهراً رادیکال تر از پ.ک.ک بوده و تمایل دارد ناامنی را به سراسر ترکیه بویژه شهرها‌ی مهم بویژه آنکارا وی استانبول بکشاند. البته به لحاظ روانی نیز تا حدودی در این امر نیز موفق بوده‌اند. اما در نقطه مقابل نیز، این حوادث تروریستی موجب همبستگی‌ و نزدیکی‌ بیشتر مردم و سیاسیون ترکیه را موجب میشود.
۳- در طی‌ چند ماه اخیر ارتش ترکیه عملیات گسترده‌ای در برخی‌ نواحی جنوب شرق این کشور، بویژه مناطق با اکثریت کردنشین برعلیه پ.ک.ک انجام میدهد که دامنه آن گاهًا تا کوههای ”قندیل عراق” توسعه می‌یابد. این تحرکات ارتش ترکیه به قصد پاکسازی آن مناطق از وجود تروریست‌ها عنوان میشود و ارتش ترکیه نیز در این خصوص تا حدودی موفق بوده است. اما ساکنان آن مناطق بزرگترین متضررین بین درگیری ارتش و تروریست‌ها‌ی پ.ک.ک بوده‌اند.
۴-انفجارهای اخیر دلیلی‌ بر حقانیت و مشروعیت دولت ترکیه در مبارزه با تروریسم ”درونی و فرا درونی” ایجاد می‌کند. چرا که ارتباط انتحاری یون این حوادث تروریستی با ”پ.ک.ک” و شاخه سوری آن یعنی‌ ”پ.ی.د” ثابت شده است.
۵- سه انفجاراخیر آنکارا و استانبول در قلب ترکیه و در نزدیکی‌ مراکز سیاسی، نظامی، توریستی و تجاری این کشور صورت گرفته است. اگر چه آسیب دیدگان این حوادث را ”غیر نظامیان ” تشکیل داده‌اند اما ”سیاست، اقتصاد، ارتش و امنیت” ترکیه هدف اصلی‌ این انفجارها می‌باشد. امری که خواست اکثر حوادث تروریستی می‌باشد.
۶- متأسّفانه برخی‌ کشورها‌ی منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای از جمله روسیه، ایران و سوریه چه در گذشته و چه حال از پ.ک.ک و شاخه‌های آن مانند پ.ی.د حمایت‌های پنهان و آشکاری نموده اند. این حمایتها‌ی آنها ممکن است روزی نیز گریبانگیر این کشورها شود. همانطور که امروزه متأسّفانه شاهد این امر ناگوار در سوریه می‌باشیم.
پایان سخن آنکه، ترور، تروریسم و حمایت از آن هیچ موقع راهکار مناسب و مشروع در دفاع از حقوق و خواسته‌ها نبوده و نمی‌باشد. اراده جهانی‌ برای ریشه کن کردن آن را طلب می‌نماید. در غیر این صورت، و در صورت استفاده ابزاری از آن آتش این فتنه جهانگیر خواهد شد مانند آنچه که در ‘’پاریس’’ رخ داد.
کریم اصغری- کارشناس روابط بین الملل

در همین زمینه

نگاهی کوتاه به گروههای درگیر جنگ داخلی سوریه ــ آزنا نعمتی

اؤیرنجی سسی : از سال ۲۰۱۱ تا امروز، جنگ در کشور سوریه حکمرانی می کند. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *