ارشاد صالحی: اگر عراق به سمت تجزیه پیش برود، تورکمانان اعلام استقلال خواهند کرد

1-15
ارشاد صالحی، رئیس جبهه تورکمانان عراق در گفتگو با تلویزیون تی.جی.آر.تی ترکیه به دولت عراق هشدار داد که در صورت ورود این کشور به مرحله تجزیه، تورکمانان اعلام استقلال خواهند کرد.
به گزارش اؤیرنجی سسی و به نقل از گوناز تی وی، رئیس جبهه تورکمانان عراق در این گفتگو تاکید کرده است، اگر عراق به سمت تجزیه پیش برود، تورکمانان نیز همانند بقیه گروه‌ها دولت مستقل خود را تشکیل خواهند داد.
به گفته وی، عراق به سه قسمت سنی، شیعی و کُرد در حال تجزیه است و این مسئله باعث شده است که تورکمانان نیز بصورت جدی آماده اعلام استقلال در مناطق تورکمان‌نشین با مرکزیت کرکوک باشند.
ارشاد صالحی تاکید کرده است، نیروهای تورکمان با پشتوانه نیروهای مسلح خود آمادگی این را دارند که از منطقه خود دفاع کرده و در این مناطق در صورت لزوم اعلام استقلال کنند.
با این حال، صالحی تاکید کرده است که تورکمانان از تجزیه عراق خشنود نمیشوند اما اراضی تاریخی تورکمانان بصورت مکرر از سوی گروه‌هایی چون کُردها تهدید میشود و اگر تجزیه‌ای صورت بگیرد، تورکمانان اجازه ضمیمه شدن سرزمینهایشان به گروه‌های دیگر را نخواهند داد و جمهوری مستقل تورکمان به مرکزیت کرکوک را اعلام خواهند کرد.
صالحی به دولت مرکزی عراق هشدار داده است که از بی‌توجهی به وضعیت تورکمانان و تهدیدهای موجود بر علیه آنان دست بردارد و در قبال حملات گروه‌های کُرد به مناطق تورکمان‌نشین مواضع قاطعی بگیرد.
رهبر جبهه تورکمانان عراق همچنین از دولت ترکیه خواسته است که تورکمانان عراق را در این مبارزه تنها نگذارد زیرا آنان بخشی جدایی ناپذیر از بدنه ملت تورک هستند و ترکیه را همانند وطن خود قلمداد میکنند.

در همین زمینه

روسیه مجلس ملی تاتار کریمه را منحل کرد، رهبر تاتارها کریمه: این اعلان جنگ است

به گزارش اؤیرنجی سسی، دادستان عالی کریمه، ناتالیا پوکلینسکایا که از سوی روسیه منصوب‌شده است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *