نماینده مرند: با شعار “تبریز شهر اولین‌ها” فریبمان داده‌اند/ درآمد و گردش مالی مس سونگون در کرمان

marand-jolfa
نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس ایران با بیان اینکه پنج درصد جمعیت کل کشور در آزربایجان‌شرقی است در حالی‌ که 2.5 درصد بودجه کل کشور به این استان تعلق می گیرد، گفت: بانک‌های بزرگ در استان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.
به گزارش گوناز تی وی، محمد حسن‌نژاد در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: در طی این چند سال ما را با این سخن که تبریز شهر اولین‌ها بوده فریب داده‌اند که نرخ بیکاری‌مان کم است اما نگفتند دلیلش را که چرا نرخ بیکاری کم است! دلیل این است که جوانان به دلیل ناامیدی از پیدا کردن کار مهاجرت کرده‌اند و نمانده‌اند تا در سرشماری به‌عنوان بیکار تلقی شوند.

وی با تأکید بر اینکه اشتغال در سایه سرمایه‌گذاری دولتی یا خصوصی ایجاد می‌شود و در سرمایه‌گذاری دولتی، دولت بودجه می‌دهد، افزود: پنج درصد جمعیت کل کشور در آزربایجان‌شرقی است در حالی‌ که 2.5 درصد بودجه کل کشور به آزربایجان‌شرقی تعلق دارد به عبارتی بودجه سرانه نصف است.

حسن‌نژاد اضافه کرد: بر اساس آمار رشد سرانه جمعیت در ایران 1.3 درصد و در آزربایجان‌شرقی 0.6 درصد است، اگر بیکاری کم است پس چرا جمعیت استان از میانگین کشوری رشد کمتری دارد و جمعیت کاهش می‌یابد.

بانک‌های بزرگ در استان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، با بیان اینکه بانک‌های بزرگ در استان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، ادامه داد: نسبت تسهیلات به سپرده نسبت به میانگین کشور کم است به عبارتی در استان ما که مهاجر فرست است به‌جای اینکه از استان‌های برای ایجاد اشتغال دیگر سپرده جذب کنند، برخلاف این امر بانک‌ها سپرده را جذب و در دیگر استان‌ها هزینه می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به عدم هزینه حق بیمه مردم استان در خود استان، گفت: تنها port.foy (پورت فوی = مجموعه یا سبدی از اوراق بهادار) بورسی شستا و شرکت‌های تأمین اجتماعی 160 هزار میلیارد تومان است، با توجه به پنج درصد جمعیت کشور در استان، سهم استان 8 هزار میلیارد تومان بوده، در حالی‌ که حق پورت فوی تأمین اجتماعی در استان 800 میلیارد هم نمی‌شود به عبارتی حق بیمه‌ای که از ما جمع کرده‌اند حی برای استان هم هزینه نشده است.

حسن‌‌نژاد، ادامه داد: همچنین نزدیک به 5 هزار میلیارد، مردم آزربایجان شرقی در سهام عدالت سهم دارند، اما حتی 500 میلیارد تومانی در استان پورت فُی وجود ندارد و به عبارتی مردم آزربایجان‌شرقی پول داده‌اند تا درجایی دیگر هزینه شود.

درآمد و گردش مالی مس سونگون در کرمان است

وی در ادامه با بیان اینکه حتی درآمد و گردش مالی مس سونگون نیز در کرمان است، خاطرنشان کرد همه این‌ها به‌عنوان معضلات استان محسوب می‌شوند که باید حل شوند وگرنه با ساخت سد و رودخانه مشکلی به آن صورت رفع نخواهد شد.

عضو شورای عالی اقتصاد کشور، بیان کرد: در کنار این مسائل با توجه به اینکه گفته می‌شد، آزربایجان دروازه تمدن به سمت غرب است، انگار این هم‌بسته می‌شود یکی از راه‌های مواصلاتی طرح مرند – بازرگان بوده که فاینانس هم تمام شد و به اینجا فعلاً نرسیده است.

خط آهن تبریز – میانه با اتصال تبریز به نخجوان استان از بن‌بست خارج شود

وی ادامه داد: دومین مسئله خط راه‌آهن تبریز- میانه بود که برای قزوین و رشت 50 درصد بودجه کل کشور را داده‌اند تا خط آهن قزوین – رشت را به اتمام برسانند اما به‌اندازه یک تاریخ هنوز خط آهن تبریز – میانه تمام نشده تا با اتصال تبریز به نخجوان استان از بن‌بست خارج شود.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: با توجه به این مسائل عملاً استان به یک کویری تبدیل خواهد شد که هیچ‌کس سری هم به آزربایجان نخواهد زد.

حسن‌نژاد یکی دیگر از فرصت‌های توسعه استان را وجود منطقه آزاد ارس دانست و گفت: منطقه آزاد ارس می‌تواند آزربایجان را نجات دهد اما متأسفانه در سایه تنگ‌نظری‌ها به سمت تعطیلی پیش می‌رود.

در همین زمینه

مربی کودکستان در اردبیل: امام زمان را کسانی خواهند کشت که این علامت(بوزقورد)را می گیرند

یک مربی در کودکستان های اردبیل موقعی که متوجه شده کودکی علامت بوزقورد را به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *