شهرام امیری دانشمند اتمی ایران اعدام شد

خانواده شهرام امیری، کارشناس فیزیک هسته‌ای ایران که خروجش از کشور و سپس بازگشتش از آمریکا با جنجال‌های فراوانی همراه بود، از “اعدام” او خبر داده‌اند.

مرضیه امیری، مادر شهرام امیری به بی‌بی‌سی فارسی گفت که یک روز قبل از اعدام با پسرش در تهران دیدار داشته و پسرش به او خبر داده که به‌زودی قرار است اعدام شود.

بر اساس این گزارش، آقای امیری چهارشنبه، ۱۳ مرداد “در مکانی نامعلوم” اعدام شده است.

هنوز مقام‌های قضایی ایران خبری در این باره اعلام نکرده‌اند.

خانم امیری می‌گوید که پسرش ۱۰ سال حکم زندان داشته اما ناگهان ماه پیش اعلام کردند که او قرار است اعدام شود.

ایران ادعا می‌کرد شهرام امیری، کارشناس هسته‌ای این کشور سال ۱۳۸۸ در سفر به حج ناپدید شده است. از آقای امیری ویدئوهایی با سخنان متناقض منتشر شد و در آنها گفته شد که او در آمریکاست. او در نهایت به ایران بازگشت.

گفته می‌شد او پژوهشگر دانشگاه صنعتی مالک اشتر، وابسته به وزارت دفاع بوده است.

خانم امیری می‌گوید جسد فرزندش را ماموران امنیتی به کرمانشاه آورده بودند. او توضیح داد که جسد فرزندش را دیده و بر گردن او اثر طناب دار بوده است. آقای امیری روز جمعه، ۱۵ مرداد در کرمانشاه دفن شده است.

او درباره آخرین دیدارش می‌گوید که فرزندش به او گفته از “این وضعیت راحت می‌شود”. اشاره خانم امیری به نگهداری او در مکانی نامعلوم، “تحت فشار” و “انفرادی طولانی” و دسترسی نداشتن به وکیل است.

به گفته خانم امیری، شهرام امیری به او گفته که وکیل را مقام‌های امنیتی به او معرفی کرده‌اند و در این مدت وکیلش “به زیان او” عمل کرده است.

بعد از بازگشت به ایران

در فرودگاه تهران حسن قشقاوی، معاون وقت وزارت خارجه ایران به استقبال او رفت اما بعدها خانواده‌اش اعلام کردند که آقای امیری از زمان بازگشت به ایران به مکانی نامعلوم برده شده است.

خانواده آقای امیری بعد از چند سال سکوت در تیرماه ۱۳۹۳ اعلام کردند که پسرشان در شرایط مناسبی نیست و به این دلیل اعتصاب غذا کرده است.

یکی از اعضای خانواده به سحام‌نیوز گفته بود: “ما خیلی حرف‌ها داریم که تا حالا نزده‌ایم، ما نگفته‌ایم که چه شد شهرام به ایران بازگشت؟ همه ما را اسیری برده بودند … اما اگر وضع همین‌جور بماند، می‌گوییم که در آن یک ماه چه بر سر ما آوردند تا شهرام به ایران برگشت.”

بیش از یک سال بعد از این مصاحبه، پدر شهرام امیری آبان ماه ۱۳۹۴ به بی‌بی‌سی فارسی گفت که یک سال است از فرزندش خبری ندارد.

آقای امیری توضیح داده بود که پیش از آن هم نمی‌دانست فرزندش کجا نگهداری می‌شود چون هر زمان برای دیدار با او از کرمانشاه به تهران می‌رفت، این دیدارها به طور مخفیانه برگزار می‌شد. به طوری که “با یک خودرو می‌آمدند” و آنها را برای ملاقات با پسرشان به یک “ساختمان” می‌بردند که محل نگهداری اصلی شهرام امیری نبوده است.

آمریکا ادعای ربودن آقای امیری را رد کرده بود.

هیلاری کلینتون، وزیر وقت امور خارجه آمریکا، گفته بود که شهرام امیری به میل خود به این کشور سفر کرده بود و پس از زندگی آزادانه در آن، به اختیار خود می‌توانسته ایالات متحده را ترک کند.

تصویر زیر شهرام امیری را موقع بازگشت به ایران با حسن قشقاوی معاون وزارت خارجه حکومت ایران نشان می دهد که با دسته گل به پیشواز دانشمند هسته ای رفته بود.

shahram-amiri-iran

در همین زمینه

فروش نوزادان در شکم مادر در ایران

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ایران اعلام کرد که تعداد نوزادان فروخته شده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *