لالاجین همدان بعنوان “شهر جهانی سفال” به ثبت رسید

hamadan
بر اساس اعلام شورای جهانی صنایع دستی، شهر لالاجین(لالجین) همدان به عنوان “شهر جهانی سفال” به ثبت رسید.

به گزارش گوناز تی وی، به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور از انتخاب لالاجین به عنوان شهر جهانی سفال خبر داد و افزود: در راستای ارسال پرونده شهر به شورای جهانی صنایع دستی، داوران این شورا اردیبهشت ماه امسال ازشهر لالاجین بازدید کردند و داوری خود را ارائه دادند و نتایج آن را برای کارشناسان عالی شورای جهانی صنایع دستی ارسال کردند. پس از بررسی های نهایی و اعلام نظر روسای چهار منطقه اروپا، امریکای لاتین، امریکای شمالی و افریقا، طبق نامه ای از سوی خانم غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه و بر اساس اعلام رسمی دفتر رئیس شورای جهانی صنایع دستی، شهر لالاجین به عنوان شهر جهانی سفال انتخاب شد.

وی با تاکید بر اهمیت جهانی شدن شهر لالاجین در روند توسعه صنایع دستی و تاثیرات اقتصادی و فرهنگی این رویداد مهم گفت: کسب عنوان شهر جهانی می تواند در حوزه اقتصادی به معرفی و فروش محصولات و دست آفریده ها در سطح جهانی، تبدیل شدن به برند بین المللی، جهانی سازی و رونق کسب و کار هنرمندان و صنعتگران منتهی شود، همچنین در زمینه فرهنگی نیز می تواند زمینه ساز معرفی زوایای فرهنگی جامعه منتخب و صنایع دستی این شهرها در سطح بین المللی و همچنین رونق و توسعه گردشگری محلی و منطقه ای باشد.

لالاجین پس از تبریز دومین شهر آذربایجان جنوبی است که به عنوان “شهر جهانی صنایع دستی” انتخاب می شود.

در شهریور ماه سال 1394 تبریز به عنوان “شهر فرش دستبافت” از سوی شورای جهانی صنایع دستی ثبت جهانی شد.

شهر لالاجین یکی از مراکز عمده تولید سفال خاورمیانه محسوب می شود. 80 درصد از جمعیت شهر لالاجین به پیشه سفالگری، سرامیک‌ کاری و شغل های وابسته همچون نقاشی سفالینه‌ها، بسته‌بندی، خرید و فروش محصولات سفالی اشتغال دارند.

شهر لالاجین 17 هزار نفر جمعیت دارد. لالاجین یکی از شهرهای شهرستان بهار بوده و در 24 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.

در همین زمینه

مربی کودکستان در اردبیل: امام زمان را کسانی خواهند کشت که این علامت(بوزقورد)را می گیرند

یک مربی در کودکستان های اردبیل موقعی که متوجه شده کودکی علامت بوزقورد را به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *