مردم تورکیه و نگرانی‌ها از اعطای تابعیت به پناهجویان سوری

turkiye-suria
به غیر از طرفداران جدی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور تورکیه کمتر کسی را میتوان پیدا کرد که با اعطای تابعیت تورکیه به پناهجویان سوریه‌ای موافق باشد.

به گزارش گوناز تی وی، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد، حدود نود درصد مردم تورکیه با اعطای تابعیت تورکیه به پناهجویان سوریه‌ای مخالف هستند.

بسیاری از شهروندان تورک معتقدند، اعطای یک‌شبه و سریع تابعیت تورکیه به پناهجویان سوری بدون در نظر گرفتن سوابق این اشخاص در جنگ و تجارب احتمالی آنان از حضور در گروه‌های تروریستی درحال جنگ در سوریه، به ناامنی بیشتر تورکیه سبب خواهد شد.

تورک‌ها با اینکه با آغوش باز پذیرای حدود سه میلیون سوری بوده‌اند، اما از دادن تابیعیت به آنان و ورود یک جریان رسمی جدید به صحنه سیاسی و اجتماعی تورکیه نگرانند.

بعد از اینکه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور تورکیه از احتمال اعطای تابعیت به سوری‌ها سخن گفته است، کاربران تورک کارزارهایی اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته و مخالفت اشکار خود را با اعطای تابعیت به سوری‌ها اعلام کردند.

به نظر می‌رسد، در صورت دادن حق شهروندی به پناهجویان سوری، روند ورود تورکیه به اتحادیه اروپا سخت‌تر از قبل خواهد بود زیرا هجوم احتمالی سوری‌ها به کشورهای اروپایی در صورت ورود تورکیه به اتحادیه اروپا قابل پیش‌بینی است.

احزاب سیاسی مخالف دولت اردوغان میگویند که وی با دادن تابیعیت به سوری‌ها قصد دارد طرفداران و رای‌دهندگان خود در صحنه سیاسی تورکیه را بیش از پیش کند. در صورت اعطای شهروندی به سه میلیون سوری، حدود یک و نیم میلیون نفر از آنان شرایط دادن رای را خواهند داشت.

احزاب مخالف تورک از ورود حدود یک و نیم میلیون نفر به جمع رای دهندگان نگرانی شدید خود را ابراز میکنند. نمایندگان احزاب میگویند که سوری‌ها در رفراندوم احتمالی برای ورود تورکیه به سیستم ریاستی از سیاست‌های اردوغان حمایت خواهند کرد و در انتخابات نمایندگان مجلس نیز به حزب مورد حمایت اردوغان رای خواهند داد.

با این حال، طرح اعطای شهروندی به سوری‌ها طرفدارانی هرچند ناچیز نیز دارد. موافقان طرح که اکثرا از طرفداران اردوغان هستند، از اضافه شدن سه میلیون نفر به جمعیت کشور به عنوان “خونی تازه” در کشور و به‌خصوص در بازار کار یاد میکنند.

با اینکه هنوز مشخص نیست که سخنان اردوغان تا چه حدی جدی بوده است اما مخالفت‌های شدید و آشکار مردم تورکیه نشان میدهد که اقدام به اینکار چندان نیز برای دولت اردوغان آسان نخواهد بود.

گوناز تی وی

در همین زمینه

۸ تن از کودتاگران تورکیه به یونان فرار کردند

پس از خنثی کردن کودتای نافرجام در تورکیه، ۸ تن از کودتاگران با هلیکوپتر به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *