دبیرکل ناتو، آزربایجان و ارمنستان را به کاستن از تنش‌ها دعوت کرد

natoo
دیدارهای سه‌جانبه اخیر روسای جمهور آزربایجان، ارمنستان و روسیه تاثیر چشمگیری در کاهش تنش‌ها میان آزربایجان و ارمنستان نداشته است و تداوم تنش‌ها نگرانی‌ها در خصوص بروز درگیری‌های دوباره را افزایش داده است.

به گزارش گوناز تی وی، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، آزربایجان و ارمنستان را به کاستن از تنش‌ها در مناقشه قاراباغ دعوت کرده است.

او ضمن دعوت به کاستن از تنش‌ها، از طرفین خواسته است که به خشونت رجوع نکرده و بر حل مناقشه از راه‌های صلح‌آمیز و گفتگوها متمرکز شوند.

دبیرکل ناتو در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص مناقشه قاراباغ، تاکید کرده است، ناتو از تمامی اقدامات برای حل مناقشه قاراباغ از طریق گفتگو و مذاکره حمایت میکند.

وضعیت در منطقه قاراباغ بعد از دیدار سه‌جانبه روسای جمهور آزربایجان، ارمنستان و روسیه در تاریخ 20 ژوئن در سن‌پترزبورگ همچنان نگران کننده است و نقض آتش‌بس در این منطقه همچنان دیده می‌شود.

یک سرباز ارتش آزربایجان که “وصال امیراوغلو” نام داشته است، روز سه‌شنبه 15 تیر/ 5 جولای بر اثر گشودن آتش از سوی نیروهای ارمنی در خط جبهه قاراباغ شهید شده است.

لازم به ذکر است، مناقشه قاراباغ بين دو کشور آزربایجان و ارمنستان در قفقاز جنوبي از سال 1988 آغاز شد. زماني که ارمنستان در مورد بخشي از خاک آزربايجان ادعای مالکيت کرد. بر اين اساس سال 1992 نيروهاي مسلح ارمنستان 20 درصد از اراضی آزربايجان يعني منطقه کوهستاني قاراباغ و هفت منطقه اطراف آن را اشغال کردند. در نهايت دو کشور در سال 1994 با حضور رؤساي مشترک روسيه، فرانسه و ايالات متحده پس از مذاکرات صلح قرارداد آتش بس را به امضا رساندند که این قرارداد در کل قرارداد شکننده‌ای بوده و درگیری‌ها میان دو طرف را به‌شکل کامل متوقف نکرد.

گوناز تی وی

در همین زمینه

دیدار الهام علیف با سران گروه مینسک در ورشو

رئیس جمهور آزربایجان شمالی با سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اتحادیه اروپا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *